Nina wrote:
Det er risikosport å ha med barnevernet å gjøre. Enhver må derfor ta ansvar selv. Det fins ingen enkel mal...
Jo, selvfølgelig kan man fortsette å nekte å samarbeide med barnevernet selv om de tvinger seg på med § 4-12. De kan da innhente "dokumentasjon" (helsejournaler etc.) uten at klienten har samtykket til det, og de kan bruke politi for å tvinge seg inn i heimen. Eller, som Agrippa skriver: de kan fatte hastevedtak, hente barna, for så å "undersøke".
Det beste er selvsagt allerede i utgangspunktet å be dem dra dit pepper'n gror hvis de dukker opp (eller sender brev)!
Takk for svaret. Man må for all del ikke si som den svenske statsministeren Bildt, som er anklaget for korrupsjon etter å ha mottok opsjoner i et selskap, at han ønsker en undersøkelse velkommen. Feilen mange, om ikke alle foreldr gjør, er at de tror de kan renvaske seg for anklagene, for de har jo ikke gjort noe galt og har ingenting å skjule. Derfor gir de barnevernet innsyn nettopp for å bevise sin uskyld. Men slik går det jo ikke. Foreldrene beviser at de er uskyldige i anklagene i bekymringsmeldingen, men så finner barnevernet på noe nytt eller de finner
noe å sette fingeren på, og nå har de jo fått dokumentasjonen de trenger.
Samtidig er barnevernet helt avhengige av å få foreldrene i tale. Bare slik kan de presse foreldrene med trusler. Dersom truslene blir fremsatt i brevs form, så kan det jo brukes mot barnevernet. Derfor blir barnevernerne helt hysteriske når foreldrene melder avbud til møte. De vil ha nærkontakt og helst vil de ha den dem hjemme hos familien. Slik kan de best utøve makten sin.
Derfor er det et godt råd til alle som blir forfulgt av barnevernet å holde mest mulig fysisk avstand. Slipp dem minst mulig inn på livet. Dessuten er det de som har bevisbyrden, ikke deg. Dersom noen anklager deg for å være psykisk syk, så la barnevernet bevise det. Ikke hjelp dem på noen måte, heller ikke med å renvaske deg, for da gir du dem bevisene de trenger på sølvfat, for de kommer til å trekke sine egne "faglige" konklusjoner.
Hvis bare flere foreldre kunne begynne å nekte ethvert samarbeid med barnevernet, så ville det bli så mye vanskeligere for dem. Dessverre har barnevernet få sperrer mot å bryte seg inn i hjemmene, men de foretrekker at foreldrene villig åpner døren av redsel for hva som ellers kan skje.
Frykten er deres våpen.