It is currently Tue Jan 19, 2021 4:09 am
View unanswered posts | View active topics
Board index » M E D I A » >> Barnevernsovergrep belyst i media
Author |
Message |
MH Skånland
|
Post subject: Re: Lege forsøkt brukt av bv til "løgn og lureri" i Samnange Posted: Sun May 11, 2014 6:45 am |
|
 |
Superposter |
 |
Joined: Wed Feb 08, 2006 8:48 am Posts: 6755 Location: Oslo
|
11 mai 2014:
I rettssaken som nå ruller mellom Orkdal kommune og en barnevernsansatt som er blitt oppsagt, kommer det tydelig frem at bakgrunnen er en akuttfjerning som ble foretatt av et barn ved at barnevernere lurte barnets far og sa noe helt annet enn at barnet skulle tvangsfjernes fra ham. Det minner altså ganske klart om hvordan barnevernet gikk frem i Haga-saken i Samnanger, hvor de ville ha legen til å lyve for barnas mor. En tredje sak fra nyere tid hvor denne løgnen ble brukt, er Bhattacharya-saken i Stavanger, hvor aktørene fortalte barnas mor at de ville "gå en tur" med barna inntil hun hadde roet seg, men hvor de i virkeligheten tok barna vekk fra hjemmet til foster-tilværelse.
Det er kanskje ikke å undre seg på hele utviklingen. Vi leser i forskjellige granskninger og oversikter at en stadig større andel av barnefjerningene foregår på akuttvedtak. Samtidig øker antallet tvangsfjerninger på. Når da selve fjerningene er dårlig begrunnet, er det naturlig at foreldrene blir opprørt og prøver å hindre det, og at barnevernet for å få sin vilje og samtidig unngå håndgemeng, bruker løgn og lureri og tar barna akutt, så foreldrene ikke får verget barna.
Samtidig rimer det godt med at barnevernet innbitt bruker alt - inklusive usannheter - i fylkesnevnd og domstol for å unngå å måtte levere tilbake barna, for hjemsendelse ville jo klarere enn noe vise at barnevernets aksjon har vært ubegrunnet og gal fra grunnen. Det ville ta bort hele grunnlaget for barnevernets virksomhet: muligheten for tvang. Det er trolig at svært få familier ville finne seg i deres "hjelpetiltak" (mange av disse er jo meningsløst sludder) hvis barnevernets makt falt vekk.
_________________ Hjemmeside http://www.mhskanland.net
|
|
 |
|
MH Skånland
|
Post subject: Re: Lege forsøkt brukt av bv til "løgn og lureri" i Samnange Posted: Sat May 31, 2014 10:40 am |
|
 |
Superposter |
 |
Joined: Wed Feb 08, 2006 8:48 am Posts: 6755 Location: Oslo
|
Livlig beskrivelse fra Knut Inge Røen av hvordan barnevernets støtter går frem, fortsatt. Nå er arbeidstilsynet ute og preker at kommunen for fremtiden må unngå granskning av barnevernet og fakkeltog mot barnevernsovergrep! Altså for å sørge for et "godt arbeidsmiljø uten mobbing". Det koker (som også ellers i landet) ned til at ingen må kritisere barnevernere eller barnevern eller rådmenn eller ordførere, uansett hvordan de utøver sine verv. De borgere det går ut over, skal bare lide i stillhet og senke hodene ydmykt, og ta hersernes dom til etterretning i skam?
Knut Inge Røen:
sett herifrå, 8 mai 2014
_________________ Hjemmeside http://www.mhskanland.net
|
|
 |
|
Arild Holta
|
Post subject: Re: Lege forsøkt brukt av bv til "løgn og lureri" i Samnange Posted: Sun Jun 01, 2014 11:00 pm |
|
 |
Site Admin |
 |
Joined: Sun Feb 05, 2006 7:18 pm Posts: 7440 Location: Mosjøen, Vefsn kommune på Helgeland.
|
_________________ ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯ .
|
|
 |
|
MH Skånland
|
Post subject: Re: Lege forsøkt brukt av bv til "løgn og lureri" i Samnange Posted: Mon Sep 29, 2014 12:11 pm |
|
 |
Superposter |
 |
Joined: Wed Feb 08, 2006 8:48 am Posts: 6755 Location: Oslo
|
29 september 2014
Også politikere og kommuneansatte kan kritisere barnevernet
Her er en artikkel som er viktig og nyttig for oss som kjemper mot barnevernets overgrep. Ytringsfrihet er viktig, og det er spesielt viktig at politikere og ansatte rundt om ikke dekker seg bak taushet.
Oppland Arbeiderblad, 29 september 2014
Spesielt bringer artikkelen tankene hen på nettopp Samnanger-saken, hvor kommunens rådmann og ordfører trodde de kunne nekte mennesker som hadde ansettelsesforhold i kommunen, å gå i fakkeltog, og hvor ordførereren mente at politikere i kommunestyret som også var ansatt i kommunen, hadde plikt (!) til å stemme for kommunens syn - det vil si til fordel for barnevernet!
Advokat Jon Wessel-Aas sier blant annet: "– Jeg har sett kommunale dokumenter der det står skrevet at politikere og ansatte skal snakke positivt om kommunen sin. Framsnakking er et begrep som benyttes. Dette er en ugyldig instruks, fastslår han."
Henvisning til Oppland Arbeiderblads artikkel legger jeg også inn i en tråd .
_________________ Hjemmeside http://www.mhskanland.net
|
|
 |
|
MH Skånland
|
Post subject: Re: Lege forsøkt brukt av bv til "løgn og lureri" i Samnange Posted: Thu Jun 23, 2016 7:44 pm |
|
 |
Superposter |
 |
Joined: Wed Feb 08, 2006 8:48 am Posts: 6755 Location: Oslo
|
Samnanger kommune et par år etter:
"Barnevernet i kommunen er lagt under Bergen, avd. Arna. Kommunen er òg knytt til ”Barnevernsvakten i Bergen”. Det er positivt for kommunen å ha tilgang til denne døgnopne vakta."
Samningen, 23 juni 2016
Det ble kanskje vanskelig å ha barnevernere av samme kaliber gående i bygda og foreta omsorgsovertagelser? Da bedre å få noen langt borte til å gjøre det. Altså samme resultat som kommunesammenslåing til store enheter skal gi for barnevernere: De kan være anonyme der de beslaglegger barn til bestyrtelse for lokalsamfunnet.
_________________ Hjemmeside http://www.mhskanland.net
|
|
 |
|
Board index » M E D I A » >> Barnevernsovergrep belyst i media
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 5 guests
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum
|