Minst 1.500 barn holdes i forvaring i Irak, mener FN-topp.
- Siden 2004 er et økende antall barn blitt rekruttert til ulike militsgrupper og opprørsgrupper, ofte som selvmordsbombere, sier Radhika Coomaraswamy, som er FNs spesialrepresentant for barn i væpnet konflikt.
- Denne situasjonen kan ikke tolereres, fastslår hun.
Kommentar: FN's representant hevder at irakske barn holdes i forvaring i påvente av å benyttes som selvmordsbombere. Dette er kynisk utnyttelse av barn som har enten har blitt røvet fra foreldrene og familien eller gjort foreldreløse ved at foreldrene har blitt drept.
Misbruk av barn til egne egoistiske formål foregår over alt i verden. I Norge er 8000 barn i "barnevernets" forvaring. Formålet er å tjene de voksnes interesser. Barna genererer store inntekter til de involverte.
Det er positivt at FN tar opp barns forhold. FN har også kritisert hvordan Norge tvangsfjerner barn fra foreldrene.
Barn er lette å påvirke. I Irak lures barn til å bli selvmordsbombere. I Norge lures barn til å tro på "barnevernets" giftige propaganda om at foreldrene er barnas naturlige fiender.