Sju tidligere vakter ved en disiplinærleir for
problembarn i USA er siktet for å ha mishandlet Martin Lee Anderson (14) til døde.
De siktede risikerer opptil 30 års fengsel dersom de blir kjent skyldige, skriver nyhetsbyrået AP.
Gutten ble sparket og slått gjentatte ganger. Angrepene varte i en halvtime og var så voldsomme at Anderson kollapset. Legen som var ansvarlig for obduksjonen, Dr. Vernard Adams, sier dessuten at gutten ble tvunget til å inhalere ammoniakk.
Etter kollapsen i leirgården ble 14-åringen kjørt til sykehus i ambulanse, men skadene var så store at han døde dagen etter. Den første medisinske undersøkelsen tydet på at dødsfallet var forårsaket av en blodsykdom, men etter sterke protester (gjett hvem som protesterte?) valgte man å obdusere gutten på nytt. Konklusjonen er at Anderson døde av kvelning.
Kommentar: Norsk barnevern har
lovhjemmel til å plassere norsk ungdom i lignende institusjoner. Ofte er det noen få ungdommer som blir voktet av en skokk barnevernere. Ungdommene eller barna kan risikere å bli satt i isolat, og selvmord blant de tvangsinternerte barna forekommer.